Bruksizmas – kas tai?

Bruksizmas – tai dantų griežimas naktimis arba stiprus dantų sukandimas. Ši problema vargina apie 10% pasaulio žmonių. Bruksizmas pasireiškia ir suaugusiems ir vaikams. Tačiau dažniau pasitaiko 25 – 44 metų amžiaus žmonėms. Dantų griežimas sukelia dantų, raumenų bei sąnario skausmus. Bruksizmo priežasčių yra daug: vaikai dantimis griežia, kai išauga pirmieji dantukai ir kai dygsta nuolatiniai

Bruksizmas – kas tai?

Bruksizmas – tai dantų griežimas naktimis arba stiprus dantų sukandimas. Ši problema vargina apie 10% pasaulio žmonių. Bruksizmas pasireiškia ir suaugusiems ir vaikams. Tačiau dažniau pasitaiko 25 – 44 metų amžiaus žmonėms. Dantų griežimas sukelia dantų, raumenų bei sąnario skausmus.

Bruksizmo priežasčių yra daug: vaikai dantimis griežia, kai išauga pirmieji dantukai ir kai dygsta nuolatiniai. Suaugę – dažniausiai dėl kamuojančio streso ar neurozių, taip pat griežimo priežastis gali būti blogas sąkandis. Įprastai bruksizmo, varginančio nuo kūdikystės, gydyti nereikia , nes sulaukus 6–7 metų praeina savaime. Deja, bet to negalime pasakyti apie suaugusių bruksizmą, jį reikia gydyti.

Bruksizmo gydymas turi prasidėti nuo sukeliamų priežasčių išsiaiškinimo. Kartais pakanka tik geriau išsimiegoti ir ne taip jautriai reaguoti į patiriamą stresą. Tačiau kai kuriais atvejais surasti tikras priežastis gali būti tiesiog neįmanoma.

Suradus bruksizmo priežastį būtiną ją panaikinti, neradus – bruksizmo gydymas nebus lengvas ir susidės iš kelių etapų. Pirmiausia pacientas turi vengti stresinių situacijų, alkoholio, kofeino ir panašaus pobūdžio psichotropinių medžiagų, nikotino. Stengtis laikytis dienos ir nakties režimo (pakankamai miegoti), sportuoti. Taip pat, esant dieniniam bruksizmui, kontroliuoti sukandimą. Antra, gydytojas odontologas pagamina bruksizmo kapą, kurią reikia dėtis ant dantų kiekvieną naktį. Taip mechaniškai būtų apsaugoti dantys ir apatinio žandikaulio sąnarys.

Kaip žinoti ar Jūs griežiate dantimis?

Stiprus dantų sukandimas dažniausiai būna dienos metu, kai esate sąmoningos būklės. Tai visiškai nesusiję su odontologine ligos kilme ir dažnai net patys žmonės to nepastebi. Stiprus dantų sukandimas susijęs su psichoemociniais veiksniais, todėl stresinėje situacijoje įsitempiant kūnui, kartu įsitempia ir kramtomieji raumenys, ko pasekoje yra stipriai sukandami dantys. Dažnai šitą pastebi aplinkiniai, o ir kūnui atsipalaidavus dažnai pajaučiami apatinio žandikaulio sąnario ar dantų skausmas.
Naktinis bruksizmas apibrėžiamas kaip nevalingas, ritmiškas, spazminis dantų griežimas miego metu. Dauguma žmonių, griežiančių dantimis nakties metu, patys net neįtaria, kad turi šį sutrikimą. Dažniausiai išgirsta tai iš artimųjų arba gydytojų odontologų. Atsibudus ryte dažniausiai vargina galvos, apatinio žandikaulio ar dantų skausmas. Gali būti matomi ar jaučiami dantų įspaudai skruosto gleivinėje ar liežuvio šonuose.
Anksti nepastebėjus bruksizmo požymių sumažėja dantų aukštis, suprastėja estetinis šypsenos vaizdas. 


Pastebėjus bruksizmo požymių, siekiant kiek įmanoma labiau sumažinti neigiamus padarinius, rekomenduojama kreiptis į gydytoją odontologą.