,,Buteliuko ėduonis‘‘ – kas tai?

Ikimokyklinio amžiaus vaikams pieninių priekinių dantų ėduonis dažniausiai yra vadinamojo ,,buteliuko ėduonies‘‘ padarinys. Buteliuko ėduonis – tai daugybinio dantų ėduonies rūšis. Kuris dažniausiai pasireiškia 2 – 4 metų vaikams ir apima viršutinio žandikaulio pieninius priekinius dantis.  Ši būklė pasireiškia vaikams, ilgai maitinamiems krūtimi ar iš buteliuko, taip pat maitinamiems naktimis, nevalant dantų. Kenkia čiulptukai suvilgyti

,,Buteliuko ėduonis‘‘ – kas tai?

Ikimokyklinio amžiaus vaikams pieninių priekinių dantų ėduonis dažniausiai yra vadinamojo ,,buteliuko ėduonies‘‘ padarinys. Buteliuko ėduonis – tai daugybinio dantų ėduonies rūšis. Kuris dažniausiai pasireiškia 2 – 4 metų vaikams ir apima viršutinio žandikaulio pieninius priekinius dantis. 

Ši būklė pasireiškia vaikams, ilgai maitinamiems krūtimi ar iš buteliuko, taip pat maitinamiems naktimis, nevalant dantų. Kenkia čiulptukai suvilgyti medumi, sirupu ar cukrumi, taip pat įvairių saldintų gėrimų vartojimas naktimis. 

,,Buteliuko ėduonis‘‘ atsiranda, kai vaikas migdomas duodant pieno ar kito cukraus turinčio gėrimo buteliuką. Tokiu pačiu būdu jis girdomas ar maitinamas krūtimi ir naktį. Vaikas užmiega, o pienas ar saldintas skystis ,,apgaubia‘‘ viršutinius priekinius dantis. Angliavandenių gausus skystis – ideali terpė mikroorganizmams. Be to, miegant sumažėja seilėtekis, o kartu ir nesivalo burna.

Reikia žinoti, kad pienas taip pat kenkia dantims, jei nėra nuvalomas prieš miegą. Jis užsilaiko ant dantų paviršiaus ir ,,buteliuko ėduonis‘‘ progresuoja labai greitai. Iš pradžių atsiranda baltos matinės emalio dėmės, o ir toliau blogai maitinantis bei nesilaikant higienos baltos dėmės tampa ėduonies ertmėmis. Ėduoniui visiškai apjuosus dantį kaklelio srityje jis lūžta ir lieka tik šaknis.