Kasdieniai įpročiai, kurie kenkia mūsų dantims

Dantų sveikatai didelę įtaką turi mūsų kasdieniai įpročiai, mums visiems gerai žinomi: dantų valymas du kartus per diena, tarpdančių valymas, burnos skalavimas skalikliais ir t.t. Tačiau dantims neigiamą įtaką darančių įpročių, dažnai mes nepastebime, ar galvojame, kad jie neturi jokios įtakos. Deja, bet neigiamą įtaką dantų sveikatai turinčių įpročių reikėtų atsisakyti, siekiant kuo ilgiau dantis

Kasdieniai įpročiai, kurie kenkia mūsų dantims

Dantų sveikatai didelę įtaką turi mūsų kasdieniai įpročiai, mums visiems gerai žinomi: dantų valymas du kartus per diena, tarpdančių valymas, burnos skalavimas skalikliais ir t.t. Tačiau dantims neigiamą įtaką darančių įpročių, dažnai mes nepastebime, ar galvojame, kad jie neturi jokios įtakos. Deja, bet  neigiamą įtaką dantų sveikatai turinčių įpročių reikėtų atsisakyti, siekiant kuo ilgiau dantis išlaikyti sveikus ir gražius. Štai mūsų kontroliuojami įpročiai, kurių reiktų atsisakyti:

  1. Rūkymas – turbūt nieko nenustebins, kad pirmasis šiame neigiamų įpročių sąraše yra būtent rūkymas. Rūkančiųjų dantys pagelsta, o vėliau ir paruduoja, nes pasidengia apnašomis, kurių negalima nuvalyti dantų šepetėliu. Sutrinka seilių išsiskyrimas bei dantenų kraujotaka, dėl to daugėja burnoje besidauginančių bakterijų. Padidėja tikimybė susirgti periodonto ligomis bei ėduonimi.
  2. Daug rūgšties turintys produktai – citrinos bei kiti rūgštūs vaisiai kenkia mūsų dantims. Dažnai juos valgant ar geriant vaisių sultis išsivysto dantų erozijos ir dantų jautrumas. Rekomenduojama kiekvieną kartą jų suvalgius atsigerti vandens ar išsiskalauti burną, taip sumažės neigiamas rūgščių poveikis.
  3. Cukrus – greičiausiai net nereikia sakyti, kad cukrus pagrindinis kaltininkas, dėl kurio išsivysto dantų ėduonis. Deja, bet  cukrų visiškai išbraukti iš mitybos būtų labai sunku (jo gausu padažuose, duonoje ir kituose produktuose), tačiau reiktų sumažinti šio angliavandenio suvartojimą.
  4. Kontrastingos temperatūros maistas – nors labai skanu ledus užsigerti karšta kava, tačiau to daryti nereikėtų. Temperatūros svyravimai labai kenkia dantims ir laikui bėgant, gali pradėti trūkinėti emalis.
  5. Dantys vietoj atidarytuvo ar žirklių – reiktų pagalvoti prieš gliaudant saulėgrąžas ar riešutus, dantys gali tiesiog nulūžti ar po truputi sudilti. Tokiu atveju gydytojo odontologo paslaugos gali siekti nuo estetinio plombavimo iki protezavimo. 
  6. Stresas – nors jį labai sunku kontroliuoti, reiktu pasistengti jo išvengti, kaip įmanoma dažniau. Įdomu tai, kad dėl streso gali atsirasti dantų griežimas naktimis ir susilpnėti imunitetas. Tas paveiktų ne tik dantis, padidėtų jų nusidevėjimas, greičiau atsirastų ėduonis, bet  ir dantis supančios dantenos taptų imlesnės ligoms. Svarbu nepamiršti, kad stresas neigiamai veikia ne tik dantis, bet ir visą žmogaus organizmą.
  7.  

Dantys – mūsų gyvenimo būdo atspindys, todėl reiktų pasistengti kontroliuoti neigiamus veiksnius, taip visada galėtume šypsotis sveika ir gražia šypsena.

Susiję gydytojai