Patikima auklė: raktas į mažesnį stresą ir geresnę sveikatą visai šeimai
Įsivaizduokite, kad grįžtate namo po ilgos ir varginančios darbo dienos, žinodami, kad jūsų vaikai yra saugūs, laimingi ir gerai prižiūrėti. Ši ramybės jausmą užtikrinanti mintis yra tai, ką patiria tėvai, atradę patikimą auklę. Ne paslaptis, kad šiuolaikiniame užimtame pasaulyje tėvų ir vaikų santykiai dažnai patiria spaudimą dėl laiko trūkumo ir nuolatinio streso. Tačiau patikima auklė gali tapti raktu į šeimos harmoniją, mažinant streso lygį ir gerinant visų šeimos narių sveikatą.
Taigi, kaip patikima auklė gali pagerinti visos šeimos sveikatą? Pradėkime nuo psichologinės tėvų sveikatos.
Pirmiausia - streso mažinimas: tėvams, turintiems prieigą prie kokybiškos vaikų priežiūros, kyla mažiau rūpesčių dėl savo vaikų saugumo ir gerovės, kai jie yra darbe ar užsiima kitais įsipareigojimais. Tai mažina stresą, kuris yra susijęs su daugybe sveikatos problemų, pavyzdžiui, širdies ligomis ir depresija. Mažesnis streso lygis padeda miego kokybei, o tai reiškia, kad bus lengviau atkurtos protinės ir kūno funkcijos.
Patikima auklė leidžia tėvams geriau valdyti savo laiką, įskaitant laiką asmeninei priežiūrai, socialinei veiklai ar hobiams, kurie visi yra svarbūs emocinės sveikatos palaikymui.
Fizinės sveikatos palaikymas: tėvai, turintys laiko sportuoti ar rūpintis savo sveikata, paprastai turi geresnius sveikatos rodiklius. Vaikų priežiūra suteikia tam reikiamų sąlygų.
Galiausiai, tėvų santykių stiprinimas: kai vaikai yra saugūs ir laimingi, tėvai gali turėti daugiau kokybiško laiko vienas su kitu, stiprinant santykius ir mažinant konfliktų tikimybę.
Profesionalios auklių agentūros „Mama ir auklė“ įkūrėja Ieva Augustinienė prideda, kad gera auklė padeda išvengti tėvystės perdegimo. „Tėvystės perdegimas“ – būtent tėvus dėl nuolatinio pareigų srauto persekiojanti bėda, nes po darbų iškart puolant į vaikų reikalų tvarkymą neatsistato resursai, nėra laiko tiesiog sau, savo psichinei ir fizinei sveikatai. Tėvystės perdegimo išvengti padeda vaikų priežiūros pareigų pasidalinimas ir darbo – poilsio balansas.
Kalbant apie vaikų sveikatą, patikima vaikų auklė gali atlikti svarbų vaidmenį palaikant ar net gerinant vaikų dantų sveikatą, ypač jei ji yra informuota apie tinkamą burnos higieną ir sveiką mitybą. Naudodama žaidimus, knygas ar edukacines veiklas, auklė gali padėti vaikams suprasti, kodėl svarbu rūpintis savo dantimis, mityba ir bendra sveikata. Tuo pačiu auklė gali skatinti higienos įpročius: mokyti vaikus tinkamai valytis dantis bent du kartus per dieną ir naudoti dantų siūlą. Ji gali užtikrinti, kad šie įpročiai būtų reguliariai praktikuojami, taip pat palaikyti teigiamą požiūrį į burnos higieną. Taip pat, jei auklė būna su vaikais visą dieną, ji gali stebėti vaikų mitybą, užtikrinant, kad jų mityba būtų subalansuota ir turėtų sumažintą saldumynų ir rūgščių gėrimų kiekį, kurie gali pakenkti dantims. Vietoj to, ji gali skatinti valgyti daugiau vaisių, daržovių ir kitų maisto produktų, kurie yra naudingi dantų sveikatai. Ji gali skatinti vaikus kramtyti kietas daržoves (pvz., morkas, ropes ir t.t.) ir taip skatinti gerą vaiko sąkandį. Geras sąkandis lemia ne tik gražią veido formą, bet ir padeda išvengti dantų traumų nugriuvus ar užsigavus. Taip pat, auklė gali skatinti ir prižiūrėti, kad vaikai gertų pakankamai vandens, ypač po valgio, kad būtų išplauti maisto likučiai ir sumažintas rūgščių poveikis, kuris gali erzinti dantų emalį.
Kai vaikai pakankamai pasitiki aukle, ji gali atvesti vaikus į periodinius vizitus pas odontologą, jei tėvai to padaryti negali.
Kaip atsirinkti tinkamą auklę?
Pasak Ievos Augustinienės pats svarbiausias auklės atrankos kriterijus – sveika psichika. Auklė turi būti atsakingas žmogus, nepaveiktas didelių vaikystės traumų, be psichikos ligų ir polinkio į jas, be polinkio į agresiją, asocialų elgesį, paranoją, žiaurumą, melavimą. Skirtingo amžiaus vaikų priežiūrai esama skirtingų reikalavimų. Psichologiniuose auklių profiliuose būna apribojimų: pavyzdžiui, viena auklė negali dirbti su dar nekalbančiais vaikais, kitai nereikėtų dirbti šeimoje, kur vaikai labai energingi ir triukšmingi, trečia bus „per minkšta“ dirbdama su paaugliu, ja paaugliukas manipuliuos – tokiai auklei reikia būti maloniai, bet ir tvirtai.
Taip pat labai svarbu, ar auklei patinka vaikai, ar jai ilgesnės valandos su jais vis dar teiktų malonumą, ar ji turi žinių ir supratimą apie būtent tokių vaikų priežiūrą. Esama auklių, kurios specializuojasi vaikų su specialiaisiais poreikiais priežiūroje, esama dvynukų, trynukų auklių, auklių, kurios nuolat keliauja kartu su šeima ar auklių – ekonomių.
Su vaikų sveikata ypač susijusios „darželinuko auklės“ – tai auklė, kuri prižiūri vaiką, kai jis serga, taip pat vakarais, savaitgaliais. Agentūra padeda prognozuoti tokios auklės poreikį (taip, iš tiesų galima paskaičiuoti, kiek, tikėtina, vaikas, lankantis darželį, vidutiniškai sirgs), nustato tinkamą apmokėjimo būdą ir randa būtent tokiu grafiku norintį dirbti patikimą žmogų. Sergančio vaiko priežiūra ypatinga: jis būna jautresnis, irzlesnis, dėl to reikalinga ir itin rūpestinga ir atsakinga auklė. Kadangi tėvai būna ypač užsiėmę, gana dažnai būtent auklė primena, kad po ligos reiktų pasikeisti dantų šepetėlį, nupirkti gerųjų žarnyno bakterijų, tinkamo atsistatymui po ligos maisto.
Auklės gali dirbti labai įvairiu grafiku, dėl to ieškodami auklės, pirmiausia nustatykite savo poreikius, negalvodami apie tai, kaip auklei, pagal jus, būtų patogu. Tarp auklių esama labai skirtingų žmonių, nuo rašytojos iki kovos menų trenerės, tad jų pageidaujami grafikai gali labai skirtis, ir gali idealiai atitikti būtent jūsų šeimos darbo ir sveikatos poreikius.