Protiniai dantys
Protiniais dantimis vadinami tretieji krūminiai dantys. Šie dantys išdygsta vyresniame amžiuje, maždaug 17-24 metų, tačiau gali išdygti ir vėliau. Žmogaus burnoje dažniausiai yra keturi protiniai dantys, bet mokslininkai mano, kad maždaug 10 procentų žmonių neturi protinių dantų užuomazgų, todėl jų gali būti ir mažiau, arba visai nebūti. Kai dantys dėl vietos trūkumo ar kitų priežasčių
Protiniais dantimis vadinami tretieji krūminiai dantys. Šie dantys išdygsta vyresniame amžiuje, maždaug 17-24 metų, tačiau gali išdygti ir vėliau. Žmogaus burnoje dažniausiai yra keturi protiniai dantys, bet mokslininkai mano, kad maždaug 10 procentų žmonių neturi protinių dantų užuomazgų, todėl jų gali būti ir mažiau, arba visai nebūti.
Kai dantys dėl vietos trūkumo ar kitų priežasčių negali išdygti jie yra vadinami retinuotais dantimis. Protinis dantis gali ,,gulėti‘‘ kitų dantų atžvilgiu ar būti dalinai išdygęs. Retinuoti dantys ilgą laiką gali būti besimptomiai, tačiau dažniausiai pradėjus dygti sukelia daugiau ar mažiau komplikacijų:
- Aplinkinių audinių uždegimą – tai dažna komplikacija, kaip ir dantų ėduonis, išsivystanti dėl prastos burnos higienos, kadangi tokius dantis yra sunku išvalyti.
- Ėduonį
- Aplinkinio kaulo ir gretimų dantų šaknų tirpimą – pasitaiko, kai ,,gulintis‘‘ dantis remiasi į kitą sveiką dantį.
- Cistas – jos gali susidaryti ir ardyti greta esantį kaulą ar supūliuoti.
- Trišakio nervo uždegimą – neretai dygstant protiniams dantims skauda visą veido pusę, tos pusės ausį, smilkinį.
- Dantų susigrūdimą – retinuoti dantys gali išstumti kitus dantis iš esamos padėties, taip sukeldami dantų susigrūdimą bei netaisyklingą jų padėtį.
Norint išvengti šių komplikacijų rekomenduojama, kuo anksčiau nueiti pas odontologą ir pasikonsultuoti dėl savo protinių dantų.