Mitybos patarimai, padedantys užtrinkti vaikų dantukų sveikatą

Viena pagrindinių vaikų dantų karieso priežasčių – pastovus užkandžiavimas užsigeriant saldintais gėrimais. Šią problemą galima išspręsti ribojant cukrumi saldintų gėrimų vartojimą.

Mitybos patarimai, padedantys užtrinkti vaikų dantukų sveikatą

Viena pagrindinių vaikų dantų karieso priežasčių – pastovus užkandžiavimas užsigeriant saldintais gėrimais. Šią problemą galima išspręsti ribojant cukrumi saldintų gėrimų vartojimą.

Tokie gėrimai kaip sultys ar kiti vaisvandeniai turėtų būti vartojami tik valgant. Kitu metu vaikai turėtų gerti tik vandenį. Vanduo iš krano – puikiai tinka, nes jis yra papildytas fluoridu, kuris stiprina dantukų emalį ir jį mineralizuoja.

Nors kai kurie tėvai gali nerimauti dėl fluorido toksiškumo, tačiau iš tiesų jis nėra pavojingas ir puikiai papildo fluorido turinčios dantų pastos veikimą, kadangi vaikų dantukai nėra tokie stiprūs kaip suaugusiųjų, nes vaikų emalis tik vystosi ir todėl yra minkštesnis. Tai reiškia, kad ėduonis gali lengvai pakenti jaunam dantukui ir greitai plisti.

Pusryčių metu – svarbiausia užtikrinti, kad bus gauta pakankamas energijos kiekis su maistu, tačiau su kuo mažiau cukraus. Tam puikiai gali tikti pilno grūdo skrebučiai ar nesaldinti pilno grūdo džiūvėsiai su daržovių pagrindo padažu ar siūriu, daržovių šiaudeliai (morkos, salierai, agurkai ar paprikos) ir riešutai, kurie yra maistingi ir turi nedaug cukraus, kas reiškia, kad tai yra sveikesnis pasirinkimas jūsų vaikų dantukams.

Ruošdami sumuštinius stenkitės naudoti pilno grūdo, ar ruginę duoną, nes balta duona turi itin aukštą cukraus kiekį ir yra mažiau maistinga. Aukšto cukringumo maistas gali pakenkti vaikų dantims ir taip sukelti ėduonį. Apskritai, gabalėlis sūrio į pietų dėžutę – labai naudingas ingredientas. Pastarasis skatina seilių išsiskyrimą, kas natūraliai apvalo dantis. Tokios užtepėlės kaip džemai, šokolado užtepas ar riešutų sviestas turi itin didelius kiekius natrio, cukrų, konservantų, dažiklių ir kitų nepageidautinų ingredientų, kurie gali prisidėti prie emalio silpninimo bei ėduonies atsiradimo. Vietoje to, pabandykite sumuštinius sutepti su avokadų, pomidorais, kumpiu ir sūrius. Arba šviežiu sviestu ir bananais, jei norisi ko nors saldaus.

Grįžus iš mokyklos ir darbų, pasiteiraukite vaikų ar yra kaip sekėsi mokykloje, ar yra žinučių nuo mokytojų ir kartu išgerkite arbatos arba kakavos. Pastaroji (natūrali) su pienu ir žiupsneliu cinamono ne tik užpildys jūsų vaikučių veidus šypsenomis, tačiau tuo pačiu yra naudinga ir sveikatai. Vėliau, leiskite vaikams 30 minučių pailsėti, prieš pradedant ruošti namų darbus.

Vakarienė yra puikus metas visiems bendrai aptarti praėjusią dieną, paklausti kaip vaikams sekėsi mokykloje ir visiems kartu sveikai pavakarieniauti. Jei jūsų vaikas nori gerti, pasiūlykite vandens ar pieno. Sultys ar kiti vaisvandeniai turi aukštą cukraus kiekį, kas nėra gerai dantims, o taip pat gali sukelti hiperaktyvumą.

Po vakarienės, stenkitės neduoti saldžių skanėstų, nes jauniems vaikų dantukams yra pavojinga gauti papildomą cukraus doze prieš miegą. Valykitės dantis kartu su vaikais, nes jiems (ypač jauniausiems) gali trūkti reikiamos koordinacijos bei gebėjimo tinkamai valytis dantis. Burnos higienistai pataria, kad patys tėvai vaikams valytų dantis iki šiems sukaks 8-9 metai. Tokiu būdu, galėsite užtikrinti, kad jie mokosi tinkamai tai atlikti ir, svarbiausia, prižiūrėsite, kad šie tai darytų dvi pilnas minutes su dantų pasta, turinčia fluoride bei švelniu šepetuku, kad ilgainiui nepažeistų emalio.

Burnos higienistai taip pat teikia pamokas, kaip teisingai valytis dantukus. Ne tik vaikams, bet ir visai šeimai.